Perenboom, krokus, narcis




Kinderstemmen die ritmisch allerlei planten- en bomennamen (in het Engels) opnoemen: Crocus, narcissus, fritillary, primula veris, jasmine, japonica, walnut, sweet chestnut.

Gaat er bij u al een belletje rinkelen? Veel mensen kennen dit liedje, omdat het gebruikt werd als begintune van een radioprogramma in de jaren 70 van de vorige eeuw. Het was presentatrice Anne van Egmond, die het programma De vensterbank presenteerde. In De vensterbank bemiddelde Van Egmond bij het ruilen van stekjes van planten.

Begintune De vensterbank

Crocus, narcissus
Fritillary, primula veris
Jasmine, japonica
Walnut, sweet chestnut
Magnolia, lobelia
Willowherb, willowherb
Daffodil
Blackthorn, buckthorn, hawthorn, poplar
Deadly nightshade
Winter heliotrope
Saxifrage
Goldenrod
Rose

Hele lied

Pear tree, pear tree
Apple tree, apple tree
Sycamore, sycamore
Bramble bush, bramble bush

Pear tree, pear tree
Apple tree, apple tree
Plane tree, plane tree
Bramble bush, bramble bush
Holly
Laburnum

Crocus, narcissus
Fritillary, primula veris
Jasmine, japonica
Walnut, sweet chestnut
Magnolia, lobelia
Willowherb, willowherb
Daffodil
Blackthorn, buckthorn, hawthorn, poplar
Deadly nightshade
Winter heliotrope
Saxifrage
Goldenrod
Rose

Vertaling lied

Perenboom, perenboom
Appelboom, appelboom
Esdoorn, esdoorn
Braamstruik, braamstruik (wild)

Perenboom, perenboom
Appelboom, appelboom
Plataan, plataan
Braamstruik, braamstruik (wild)
Hulst
Goudenregen

Krokus, (witte) narcis
Kievietsbloem, echte sleutelbloem
Jasmijn, camelia
Walnoot, tamme kastanje
Magnolia, lobelia
Wilgenroosje, wilgenroosje
(Gele) narcis
Sleedoorn, wegedoorn, haagdoorn, populier
Wolfskers
Winterheliotroop
Steenbreek
Guldenroede
Roos

narcis crocus perenboom

Herkomst

De tekst van de begintune komt van een veel langere versie van het versje/liedje dat al wat ouder is.

Carl Orff en Gunild Keetman vormden een Duits muzikaal duo, dat een methode ontwikkelde voor muziekeducatie. Deze methode uit de jaren 30 uit de vorige eeuw, werd Schulwerk genoemd. Door beweging, ritme en spraak te combineren werkten kinderen op een speelse en spontane manier aan hun muzikale vorming, maar het was ook goed voor het ontwikkelen van sociale vaardigheden, zelfvertrouwen en creatief denken.

De aanpak begint met slechts twee tonen (een kleine terts), waarmee jonge kinderen spelenderwijs geluiden en rijmpjes nabootsen. Stap voor stap worden meer tonen toegevoegd, totdat uiteindelijk een volledige pentatonische toonladder ontstaat.

Twee langspeelplaten ‘Music for Children’ verschenen in 1958, met daarop het lied ‘Trees and flowers’. De namen van bomen en bloemen worden in deze tekst gebruikt om te oefenen met ritme en klank in combinatie met de betekenis van woorden. Zo wordt bijvoorbeeld het zachte karakter van de narcis tegenover het stekelige van de sleedoorn gezet.

Mede geschreven door Marjan Arts.

Bronnen en meer informatie:

Trunkrecords.com

Wikipedia – Gunild Keetman

Wikipedia – Carl Orff

NPO radio 5

Carl Orff museum